eRiverian tekijät

eRiverian henkilökunta

Verkkopedagogiikan asiantuntija

Ilkka Eronen
ilkka.eronen@riveria.fi
050 311 5773

Aloitin eRiverian tiimissä syyskuun alussa 2017. Vastuullani ovat verkko-opetuksen tarjonnan ja kehittämisen kokonaisuus sekä hallinnolliset asiat. Perheeni koostuu kahdesta nuoresta miehenalusta ja vaimosta.

Vapaa-aikani kuluu pitkälti poikien harrastuksissa mukana elämisessä, ulkoillessa ja ympäröivän maailman ja teknologian kehitystä ihmetellessä.

Opetuksen suunnittelu ja toteutus

Sanni Suominen
Verkko-opettaja
sanni.suominen@riveria.fi
050 438 8318

Olen verkko-opettaja matematiikan, fysiikan ja kemian opinnoissa. Toimin eRiveriassa myös opintojen suunnittelun ja toteutuksen vastaavana. Lisäksi teen verkko-opetukseen liittyvää väitöstutkimusta.

Perheeseeni kuuluu aviomies. Vapaa-ajalla pyrin liikkumaan paljon. Treenaan erityisesti estejuoksukilpailuja varten.

Mirva Immonen
Visuaalinen suunnittelija
mirva.immonen@riveria.fi
050 345 7472

Vastaan opintojen visuaalisesta suunnittelusta ja toteutuksesta.

Vapaa-aikani kuluu pääasiassa liikkuen ja kahden koirani kanssa harrastellen. Luonto ja hiljaisuus ovat lähellä sydäntäni.

Tukipalvelut

Hannele Hartikainen
Verkko-opettaja
hannele.hartikainen@riveria.fi
050 577 7062

Olen verkko-opettaja Taide ja kulttuuri, Kulttuurien tuntemus ja Psykologian opinnoissa sekä olen myös ammatillinen erityisopettaja. Toimin myös eRiverian tukipalveluiden vastaavana yhdessä Juha Miettisen kanssa. Olen työskennellyt opettajana ammatillisessa koulutuksessa vuodesta 2002 ja eRiveriassa (aik. Verkko-opisto) vuodesta 2012 lähtien.

Perheeseeni kuuluu kolme nuorta, mies sekä koira. Vapaa-aikanani harrastan monenlaisten kulttuurinautintojen lisäksi mm. joogaa, lenkkeilyä koiran kanssa, mökkeilyä, puutarhanhoitoa, opiskelua ja kirjoittamista.

Juha Miettinen
Verkko-opettaja
juha.miettinen@riveria.fi
050 547 4384

Olen verkko-opettaja Ympäristöosaaminen opinnoissa. Toimin myös eRiverian tukipalveluiden vastaavana yhdessä Hannele Hartikaisen kanssa. Välillä saatan olla opettajana myös muissa verkko-opinnoissa kuten Työelämätaidoissa. Lisäksi olen vuodesta 1980 alkaen pitänyt esimerkiksi lintutuntemukseen liittyviä kursseja nykyisessä Itä-Suomen yliopistossa.

Kestävän kehityksen edistäminen eri muodoissaan on yksi harrastuksistani ja siihen liittyen kouluttauduin ensimmäisten joukossa OKKA-säätiön oppilaitosten ympäristöauditoijaksi v. 2004 ja uusien arviointikriteerien valmistuttua kestävän kehityksen auditoijaksi.

Myös pitkäaikaisin harrastukseni, linnut, on nykyään osittain työtäni, kun koulutan vuosittain uusia lintujen rengastajia.

Sirkku Ranta
Verkko-opettaja
sirkku.ranta@riveria.fi
050 091 2548

Aloitin yhteiskuntataitojen verkko-opettajana lokakuussa 2017.

Koulutuskuntayhtymän palveluksessa olen tosin ollut aikaisemminkin. Vuosina 2010-2011 ensin yhteiskuntatiedon ja myöhemmin palvelualojen ammatinopettajana. Viime vuodet olen jatko-opiskellut Itä-Suomen yliopistossa sosiologiaa ja joulukuussa 2017 väittelin ammatillisen koulutuksen aikakurista.

Joensuussa olen asunut vajaat viisitoista vuotta. Perheessä on kaksi poikaa, mies ja issikka.

Viestintä

Kaisa Jänis
Verkko-opettaja
kaisa.janis@riveria.fi
050 577 7061

Olen työskennellyt kokoaikaisesti äidinkielen verkko-opettajana eRiveriassa syksystä 2017.

Tätä ennen olen opettanut äidinkieltä ammatillisessa koulutuksessa vuodesta 2008. Olen Äidinkielen opettajain liiton ammatillisen työryhmän jäsen.

Perheeseeni kuuluu mies, alle kouluikäiset poika ja tyttö sekä miehen kolme aikuista poikaa. Harrastan kirjoittamista, teatteria ja laulua.

Myynti ja markkinointi

Anu Lehtimäki
Verkko-opettaja
anu.lehtimaki@riveria.fi
050 438 6864

Olen verkko-opettaja Yhteiskunta- ja Työelämätaidon, sekä Yrittäjyyden opinnoissa. Toimin myös eRiverian myynnin ja markkinoinnin vastaavana. Mukava työskennellä kanssasi!

Olen opettanut ammatillisella toisella asteella, Savonia Ammattikorkeakoulussa sekä Kuopion Muotoiluakatemiassa vuodesta 2002 lähtien. Toimin myös yrittäjänä vuonna 2011 perustetussa Johtojemma.fi-nettikaupassa.

Asun Kuopiossa ja teen enimmäkseen etätöitä sieltä käsin. Käyn Joensuussa yleensä kerran viikossa. Vauhdikkaaseen uusperheeseen kuuluu neljä nuorta, mies ja kissa. Vapaa-ajalla harrastan monenlaista, mm. triathlonia, latinotanssia ja laskettelua, sekä yrityksen hoitoa.

Sivutoimiset verkko-opettajat

Katri Hirvonen
katri.hirvonen@riveria.fi
050 430 9212

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian yhteiskunta- ja työelämäosaamisen opinnoissa.

Anna-Liisa Hyvärinen
anna-liisa.hyvarinen@riveria.fi
050 310 0696
 
Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian S2-opinnoissa.

Jouni Jokelainen
jouni.jokelainen@riveria.fi
050 321 2261

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian tieto- ja viestintätekniikan opinnoissa.

Sari Lehikoinen
sari.j.lehikoinen@riveria.fi

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian yhteiskunta- ja työelämäosaamisen opinnoissa.

Tarja Malinen
tarja.malinen@riveria.fi
050 373 1145

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian yhteiskunta- ja työelämäosaamisen opinnoissa.

Laura Mönkkönen
laura.monkkonen@riveria.fi
050 573 2498

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian venäjän kielen opinnoissa.

Eero Pölönen
eero.polonen@riveria.fi


Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian valinnaisissa saksan kielen opinnoissa.

Mervi Timonen
mervi.timonen@riveria.fi
050 516 7083

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian ruotsin ja englannin kielten opinnoissa.

Päivi Voutilainen
paivi.voutilainen@riveria.fi
050 502 0346

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian valinnaisissa ruotsin ja englannin kielten opinnoissa.

Junnu Hukkala
junnu.hukkala@riveria.fi
050 374 5399

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian valinnaisissa äidinkielen opinnoissa.

Sari Härkönen
sari.harkonen@riveria.fi
050 372 6808

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian S2-opinnoissa.

Elli Kauppinen
elli.kauppinen@riveria.fi
050 462 0071

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian valinnaisissa saksan kielen opinnoissa.

Harri Lemmetyinen
harri.lemmetyinen@riveria.fi
050 311 5798

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitämisen opinnossa.

Anssi Määttä
anssi.maatta@riveria.fi
050 551 4013

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian tieto- ja viestintätekniikan opinnoissa.

Mia Palviainen
mia.palviainen@riveria.fi
050 430 0521

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitämisen opinnossa.

Jaana Timonen
jaana.timonen@riveria.fi
050 502 0345

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian valinnaisissa äidinkielen opinnoissa.

Mikko Varis
mikko.varis@riveria.fi
050 533 0726

Toimin sivutoimisena verkko-opettajana eRiverian tieto- ja viestintätekniikan opinnoissa.

Opiskelijahallinto

Arja Pesonen
arja.pesonen@riveria.fi
050 340 0825